همایش گیاهان داروئی، معطر و ادویه ای در شهرستان بردسیر

با همکاری مراکز آموزش عالی ، اداره جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان بردسیر، اولین همایش گیاهان دارویی، معطر و ادویه ای در شهرستان بردسیر در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
نخستین همایش گیاهان دارویی، معطر و ادویه ای با همکاری فرمانداری ، جهاد کشاورزی و مرکز آموزش عالی کشاورزی بردسیر در روز چهارشنبه مورخ 96/7/26 ، در محل سالن اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.در این همایش ابتدا آقای مهندس نجف پور فرماندار شهرستان ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در همایش و تشکر از دست اندرکاران برگزاری همایش گفت بردسیر به دلیل شرایط اقلیمی خاص و منحصر بفرد خاستگاه کشت انواع گیاهان دارویی است. فرماندار بردسیر  هدف از برگزاری این همایش را ترویج صنعت کشت و کار گیاهان دارویی و حرکت به سوی کشاورزی پایدار دانست.

وی ازدیگر اهداف برگزاری این همایش را تغییر الگوی کشت درجهت بهینه سازی مصرف آب، رونق اقتصادی  و بهبود وضعیت معیشتی مردم اعلام کرد.

فرماندار و رییس شورای کشاورزی شهرستان با اشاره به اقلیم منحصر به فرد شهرستان و قابلیت پرورش انواع گیاهان دارویی اظهار داشت از ۱۳ اقلیم آب و هوایی موجود دردنیا  ۱۱مورد آن درکشور ایران  وجود دارد.

مهندس نجف پور تصریح کرد ۸۵۰۰گونه گیاهی درایران وجود دارد که ازاین تعداد۲۳۰۰گونه عطری،آرایشی ،بهداشتی و دارویی می باشد و ۱۷۲۸ گونه گیاهان دارویی انحصاری کشور ایران است.

وی ادامه داد درشهرستان بردسیر نیز ۳۱۷۴هکتار سطح زیرکشت گیاهان دارویی است و ازاین میزان ۳۰۰۰هکتار مربوط به کشت گیاهان معطر از قبیل گل محمدی ،نسترن و...و ۱۷۴هکتار گیاهان غیر معطرمثل زعفران ،عناب و... می باشد.

فرماندار بردسیر همچنین گفت از ابتدای سال ۹۶ تاکنون درشهرستان بردسیر بیش از۱۵ هکتار انواع گیاهان دارویی مرزنجوش ،آویشن ،گل راعی ،بادرنجبوئیه و... به صورت ارگانیک کشت شده است.

 فرماندار و رییس شورای کشاورزی شهرستان ضمن اشاره به استقبال کم نظیر اقشار مختلف از اولین همایش گیاهان دارویی گفت امیدوارم برگزاری این همایش ها دربردسیر تداوم پیدا کند.

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بردسیرگفت این شهرستان  با دارا بودن  40 هزار هکتار سطح زیر کشت زراعی و باغی که شامل 25600 هکتار زراعی، 14400 هکتار باغی و 77 هکتار گیاهان دارویی می شود 375 هزار تن محصول را تولید و به بازار مصرف عرضه می نماید.

وی هدف از برگزاری این همایش را تغییر و اصلاح الگوی کشت با توجه به کمبود منابع آب اعلام و تصریح کرد: در این شهرستان 60 نوع گیاه دارویی از مناطق کوهستانی برداشت می شود و منبع درآمد بسیار خوبی برای مردم این منطقه می باشد و با افزایش درآمد کشاورزان می تواند مانعی برای مهاجرت روستاییان شود.سپس جناب آقای مهندس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان نمودند با توجه به افت منابع آب نیاز است تا با برنامه ریزی و بر اساس تحقیقات و تجربیات موفق کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن، صادراتی بودن و تناسب با اقلیم منطقه گسترش یابد.


وی با بیان اینکه در طرح همیاران آب توسعه کشت گیاهان دارویی با نیاز آب کم مورد تاکید قرار گرفته است، اذعان داشت: باید با بحث و تبادل نظر در این زمینه و اجرای برنامه های پنج ساله بازده از منابع آب و خاک را افزایش داد.

وی با بیان اینکه گیاهان دارویی در استان کرمان جایگاه خاصی دارد، افزود: امید است سازمانهای دولتی با همکاری مراکز تحقیقات، آموزشی و دانشگاهی موجب توسعه و ارتقاء این جایگاه گردند.

پس از آن آقای دکتر محمدی نژاد رئیس پژوهشکده باغبانی راجع به تغییر الگوی کشت سخنرانی داشتند و به دنبال آن سرکار خانم دکتر مرضیه اتحادپور از اساتید مرکزآموزش عالی کشاورزی بردسیر راجع به بهنژادی اصلاح گیاهان دارویی، به شرایط تنش خشکی ایران  بحث کردند.

و درپایان از دست اندرکاران برگزاری این همایش توسط فرمانداری با اهداء لوح تقدیر به عمل آمد. لازم به ذکر است شرکت کنندگان در همایش پس از صرف ناهار نسبت به بازدید از مزارع آویشن ، مرزنجوش و ...  در روستای آتشان بردسیر بازدید به عمل آوردند. این مزرعه می تواند خود یک الگوی موفق برای کشاورزی منطقه در جهت تغییر کشت از گیاهان زراعی پر مصرف به سمت گیاهان دارویی باشد.