تصویب لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه مقابله با تخلفات علمی در دولت تصویب شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.  

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمد فرهادی در این دیدار ضمن اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی در نوبت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت: این طرح برای ساماندهی آموزش عالی و کیفی‌سازی آن بسیار مهم است.  

وی افزود: از این پس، ساماندهی موسسات آموزش عالی به ویژه موسسات آموزش عالی غیردولتی در کشور و ایجاد رشته‌ها و مراکز آموزش عالی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی انجام می‌شود و هرگونه تاسیس، ادغام تجمیع و انحلال موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی بر اساس طرح آمایش آموزش عالی صورت خواهد گرفت.  

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: تاکنون 300 برنامه درسی دانشگاه‌هاٰ و مراکز آموزش عالی بازنگری شده است و در راستای انطباق دروس با نیازهای کشور بازنگری با جدیت در حال انجام است. در رشته‌های علوم انسانی این بازنگری با نظارت شورای تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود.  

وزیر علوم با اشاره به اینکه در آستانه طرح مباحث بودجه‌ای در مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی صرفا 0.47 درصد است که باید در سال اول برنامه ششم توسعه به یک درصد و سال پایانی آن به چهار درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد؛ لذا نیازمند توجه خاص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این زمینه هستیم.  

وی با بیان اینکه همچنان سرعت و سهم ایران در تولید علم جهانی روبه افزایش است، اظهار کرد: حفظ موقعیت علمی و جهش به سمت مرجعیت علمی در دنیا نیازمند سرمایه گذاری کلان در بخش پژوهش و به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی است که حداقل به یک میلیارد دلار سرمایه مالی نیاز دارد.  

فرهادی با اشاره به قرار گرفتن هشت دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا در رده‌بندی اخیر تامسون رویترز گفت: این دانشگاه‌ها از لحاظ ارتباط با صنعت امتیازات بسیار بالایی در این رتبه بندی کسب کردند.  

وی موضوع ارتباط با صنعت را از برنامه‌های مهم مورد حمایت وزارت علوم دانست و ایجاد دفاتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه‌ها و دفاتر ارتباط با دانشگاه‌ها در صنایع و ایجاد دوره پسادکترای صنعتی را در همین راستا اعلام کرد.  

بر اساس این گزارش، در این نشست معاونان وزیر علوم گزارشی از حوزه کاری خود ارائه دادند و اعضای فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز دیدگاه‌ها و سوالات خود را در حوزه آموزش عالی بیان کردند.