کارشناسی ارشد - مهندسی گیاهان دارویی


مقدمه:

رشته گیاهان دارویی با عنوان رشته تولید و بهره ‌برداری از گیاهان دارویی و معطر نیز شناخته می شود. افراد محصل در این رشته به بررسی و مطالعه‌ گیاهان دارویی و چگونگی بهره ‌برداری از آن ها در صنعت از جمله بسته بندی و تولید محصولات جانبی می ‌پردازد.

در گذشته همه داروها از گیاهان به دست می‌ آمد. اما در سال‌ های اخیر با پیشرفت علم داروشناسی و داروسازی و پیشرفت تکنولوژی، داروهای شیمیایی وارد بازار شدند. اما با شناخت بیشتر آسیب‌ ها و عوارض مصرف داروهای شیمیایی، علاقه مردم به مصرف داروهای گیاهی دوباره شکل گرفت و اکنون بسیاری از داروهای موجود از مواد گیاهی و طبیعی تولید شده‌ اند.

در حال‌ حاضر رشته گیاهان دارویی در برخی از دانشگاه های کشور ارائه می شود. بسیاری از دانشجویان تمایل به تحصیل در رشته گیاهان دارویی و به‌ دنبال کسب مهارت در زمینه روش ‌های کشت و برداشت نگهداری و بسته بندی درست تولید و بسته بندی گیاهان و استفاده از آن ها در صنعت هستند. فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی می توانند در آینده در برخی از مشاغل وارد شود.

توانایی های فارغ التحصیلان رشته گیاهان داروئی:

فارغ التحصیلان رشته گیاهان داروئی، مجوز فعالیت در مراحل مختلف خشک کردن و نگهداری از انواع نمونه های گیاهان دارویی را دارند. همچنین می توانند بر روی مراحل تولید این مدل داروها بعنوان یک ناظر تحصیل کرده در رشته گیاهان دارویی، حضور مؤثر داشته باشند. آنها قادر به تشخیص گیاهان دارویی با استفاده از علوم یاد گرفته در این رشته ی تحصیلی می باشند و همچنین می توانند قدم های بزرگی در مسیر نگهداری و پرورش آنها بردارند.

از توانایی های فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی می توان به شناسایی گیاهان دارویی، نگهداری از بذر گیاهان دارویی و روش های درست پرورش و تکثیر آنها اشاره کرد. این افراد میتوانند حضور موثری در طرح های مختلف زمینه های تحقیقاتی گیاهان دارویی و معطر و ازمایشگاه های مربوطه نیز داشته باشند.

بازار کار فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی:

فارغ التحصیلان رشته گیاهان دارویی می توانند به فعالیت در محیط های خصوصی و شخصی یا محیط های کارخانه ای شرکتی نظیر کارخانجات تولید انواع چای های گیاهی (دمنوش)، کارخانجات داروسازی گیاهی، کارخانجات تولیدی عرقیات و گلاب و کارگاه های بسته بندی مختص گیاهان دارویی بپردازند.

 


نمایشگر یک مطلب


​ اعضای هیأت علمی
   مهدی نقی زاده
استادیار
دکترا اکولوژی گیاهان زراعی- دانشگاه زابل
زمینه تحقیقاتی : 
آدرس پورتال : http://academicstaff.uk.ac.ir/managhizadeh
پست الکترونیکی: naghizadeh@uk.ac.ir
تلفن:33529302- 034
 

روح الله مرادی
دانشیار
دکترا زراعت-دانشگاه فردوسی مشهد
زمینه تحقیقاتی :  
آدرس پورتال : http://academicstaff.uk.ac.ir/romoradi
پست الکترونیکی: moradi@uk.ac.ir
تلفن: 33523709-034
 


نسیبه پورقاسمیان
دانشیار
دکترا فیزیولوژی گیاهی - دانشگاه صنعتی اصفهان
زمینه تحقیقاتی :  
آدرس پورتال : http://academicstaff.uk.ac.ir/naporghasemian
پست الکترونیکی: pourghasemian_n@uk.ac.ir
تلفن: 33524483- 034
 
محدثه شمس الدین سعید
 استادیار
دکترا زراعت- دانشگاه زابل
زمینه تحقیقاتی:
آدرس پورتال:http://academicstaff.uk.ac.ir/msaied
پست الکترونیکی: mohadeseh_said@yahoo.com
​تلفن: 33524483- 034

  مرضیه اتحادپور
استادیار
دکترا علوم باغبانی - دانشگاه تهران
زمینه تحقیقاتی :
آدرس پورتال: 
پست الکترونیکی : m.etehadpour@gmail.com
تلفن: 33524483- 034